Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


Jak šetřit s pitnou vodou

Datum konání: 1. 9. 2016

Pitná voda je lidmi nejčastěji popíjeným nápojem (na druhém místě je čaj), byť by si kdekdo mohl myslet následkem reklamní masáže něco jiného. Ovšem mnohem více vody – a právě té pitné – spotřebujeme při osobní hygieně (až polovina celkové denní spotřeby vody), mytí nádobí, praní a dalších činnostech, které s pitím vody nesouvisí. Různé statistiky uvádějí různé údaje o spotřebě vody. Například průměrná denní spotřeba vody na osobu v ČR je uváděna v hodnotách od 90 až do 200 litrů. Ovšem tento údaj si může poměrně snadno změřit každý sám. Stačí zaznamenat stav vodoměru na začátku a konci každého měsíce a získaný odečet vydělit počtem osob v domácnosti. S překvapením též zjistíme, že se mění během roku.

Zasvěcené zdroje uvádějí, že nejvíce vody spotřebujeme v koupelně spolu s toaletou. A záleží přitom na úrovni vybavení koupelny. Použitím staré sprchy spotřebujeme spoustu vody i při sprchování, byť je šetrnější než koupání, splachování wc může být též nešetrné a šetrné, vana může mít malý a nebo naopak obrovský objem a tak je to prostě se vším. Starší pračky plýtvají s vodou, starší myčky také, nemluvě o ručním mytí nádobí pod tekoucí vodou - při průměrném proudu nám proteče 5 litrů vody za minutu a pokud pustíme vodu naplno, vyteče 1 litr i za 3 vteřiny. Čili jedno 10 minutové mytí nádobí může spotřebovat až 200 litrů vody, ale i mnohem více. Jak tedy ušetřit?

1. Nádobí myjte v myčce a pokud ji nemáte, stříkněte saponát do zašpuntovaného dřezu a napusťte jej. Podle množství omývaného nádobí to můžete provést až třikrát a přitom po každém vypuštění špinavé vody z dřezu nádobí rychle opláchněte pod čistou vodou tekoucí. Na jedno napuštění dřezu a opláchnutí nádobí čistou vodou spotřebujete cca 40 litrů vody. 

2. Pořiďte si co nejúspornější pračku, stejně tak stará myčka patří do „starého železa.“ Moderní myčka spotřebuje na jeden mycí cyklus 10 až 15 litrů vody. A umyjete takové množství nádobí, že byste šetrnějším mytím v dřezu spotřebovali 80 až 120 litrů vody. Ještě více sníží spotřebu vody v myčce opláchnutí nenaschlých zbytků z nádobí před vložením do myčky (program s předmýváním je energeticky náročnější). 

3. Raději se sprchujte než koupejte. 5 minut trvající sprcha ušetří oproti napuštěným vanám mnoho set litrů vody týdně. 

4. Pořiďte si pákové a nejlépe termostatické baterie a samozřejmě úspornou sprchovou hlavici. 

5. Když si v umyvadle myjete ruce či obličej, nechte vodu zavřenou při mydlení. 

6. Pračku i myčku před zapnutím naplňte na maximum. Samozřejmě nemusíte, pokud má například vaše pračka možnost volby úsporného programu. V takovém případě nemusí být zcela naplněna, přičemž si odčerpá tolik vody, kolik potřebuje. 
 
Pračka
Pračka
7. Při čištění zubů používejte kelímek, tekoucí voda je v tomto případě zbytečně drahá. Do kelímku se vejde cca 1/4 litru vody, ovšem za 2 minuty nám proteče až 20 litrů vody, ale i více. 

8. I při úklidu pracujte zásadně s kbelíkem. Hadry či mopy nevyplachujte a neproplachujte pod tekoucí vodou. 

9. Vybavte svou toaletu nádržkou s dvojitým či trojitým splachováním, případně umístěte do staré nádržky WC stop. 

10. Nenechávejte kapat či protékat vodovodní kohoutky. Poškozené těsnění se musí hned vyměnit! Jedním kapajícím kohoutkem prokape až 100 litrů vody týdně.

11. Sbírejte dešťovou vodu a využívejte ji při zalévání zahrady, ale případně i při mytí auta a splachování WC.

12. Pokud máte na zahradě studnu na užitkovou vodu, svádějte do ní vodu srážkovou z okapů. Ušetříte na jímce a vodu ve studni navíc změkčíte. Instalace čerpadla ve studni a rozvedení užitkové vody, kam to jen jde, jsou logickou samozřejmostí. A pokud studnu nemáte, uvažujte o investici do ní. A co víc, studniční voda může být právě ve vašem případě dokonce i pitná.

13. Pečujte důsledně o bazénovou vodu, každé zbytečné vypuštění a nové napuštění bazénu je velice drahé. 

14. Automobil si raději myjte v myčce. Používají zde recyklovanou vodu v přesně spočítaném množství a zaplatíte si i úsporu práce a tedy svého času.

Publikováno 14. 9. 2016 13:45
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Jak šetřit vodou

Datum konání: 12. 12. 2015

JAK ŠETŘIT VODOU

Několik tisíc korun ročně vypouštíme společně s pitnou vodou bez využití do kanalizace. Přitom tyto peníze lze poměrně jednoduše ušetřit

 

Není to žádná věda, stačí popřemýšlet a využít moderní vodovodní baterie. Investice se poměrně rychle vrátí a úspory se budou časem zvyšovat, protože cena vody jde každý rok o několik procent nahoru. Například nyní je na pětinásobku toho, co stála před dvaceti lety. 

Jak lze ušetřit?
Tak počítejte: Jeden člověk spotřebuje denně zhruba 90 litrů vody, což je 32 kubíků za rok. Přepočteno na peníze je to 2,5 tisíce korun, protože průměrná cena za kubík vody se nyní pohybuje kolem 77 korun za kubík. V případě čtyřčlenné rodiny se dostáváme na 10 tisíc korun ročně. K tomu ještě započítejte náklady na ohřev, které jsou oproti studené vodě nejméně trojnásobné, a dostanete se na 17 500 korun. 

Nejméně čtvrtinu této částky – přes čtyři tisíce korun – ušetříte, když využijete vodovodní baterie s úspornými ECO kartušemi. Pokud si tedy rodina pořídí například špičkové české vodovodní baterie METALIA 56 od firmy Novaservis, nejpozději do tří let se jí náklady vrátí. A úspory lze ještě zvýšit díky moderním perlátorům, které rovnoměrně smíchají vodu se vzduchem tak, že zachovávají komfort mytí, ale výrazně snižují spotřebu vody. 

Tyto novinky oceníte především v době, kdy se vodoměry otáčejí nejrychleji – při koupání, sprchování či umývání nádobí pod tekoucí vodou.
EKO kartuše snižují plýtvání vodou o 1/2
Vodovodní baterie vybavené EKO kartuší omezují plýtvání teplou i studenou vodou. Díky zarážce v ovládání průtoku se při běžném používání snižuje množství spotřebované vody až o polovinu. 

Díky dvěma polohám ovládání průtoku se při běžném používání snižuje množství spotřebované vody až o polovinu. Moderní perlátory dokážou ušetřit až padesát procent vody díky tomu, že ji namíchají se vzduchem tak, aniž by utrpěl komfort mytí či sprchování. 

 


Publikováno 12. 12. 2015 22:25
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Kotle viessmann

Datum konání: 12. 12. 2015

5 letá záruka na kondenzační kotle a tepelná čerpadla do 35 kW ve

 spojení s komplexními službami Viessmann.  

5 letá záruka podrobnosti zde:          
                      

 Kotle plynové kondenzační Viessmann jsou díky neustálému vývoji stále dokonalejší. Zejména systém spalování s ohledem na šetrný přístup k životnímu prostředí. Kotle plynové kondenzační  Viessmann se v dnešní době dostávají do popředí, jelikož umí zvýšit účinnost až na 108% a dosáhnou tak až 30% úspor v provozních nákladech kotle.

Plynové kotle kondenzační Viessmann spalují paliva(plyn) a přitom vzniká vodní pára a další plyny, které obsahují 11% energie. Tato energie odchází u klasických kotlů do ovzduší, kdežto u kotlů plynových kondenzačních tuto energii z páry dokonale využijí.

pouze topný: Kotle jsou určeny pouze pro vytápění. Ke kotlům lze připojit externí zásobník s výměníkem.

s průtokovou výrobou TUV: Kotle jsou určeny pro vytápění a přípravu teplé vody v deskovém výměníku. Deskový výměník má vysokou účinnost pro přenos tepla.

se zásobníkem: Kotel má v sobě zabudovaný zásobník (integrovaný) nebo má externí zásobník umístěný pod nebo vedle kotle. Tyto kotle mají stálou zásobu teplé vody a ihned při odběru dohřívají vodu. Teplé vody tak budete mít vždy dostatečné množství.

 Využijte i vy jedinečné vlastnosti kotlů kondenzačních. Rádi Vám pomůžeme s výběrem.

Atmosferické kotle (do komína)

Klasické, neboli atmosferické kotle spalují zemní plyn za přítomnosti vzduchu a běžného atmosferického tlaku. Pracují s hořákem, který má tichý chod a nepotřebuje při spalování ventilátor spalovacího vzduchu. Nejen z těchto důvodů jsou kotle atmosferické vhodné k vytápění obytných budov. Díky jednoduchému řešení se rapidně snižuje náročnost na údržbu. Spolehlivost a jedinečné vlastnosti Vám podstatně sníží celkové náklady na údržbu atmosferických kotlů.

pouze topný: Kotle jsou určeny pouze pro vytápění. Ke kotlům lze připojit externí zásobník s výměníkem.

s průtokovou výrobou TUV: Kotle jsou určeny pro vytápění a přípravu teplé vody v deskovém výměníku. Deskový výměník má vysokou účinnost pro přenos tepla.

se zásobníkem: Kotel má v sobě zabudovaný zásobník (integrovaný) nebo má externí zásobník umístěný pod nebo vedle kotle. Tyto kotle mají stálou zásobu teplé vody a ihned při odběru dohřívají vodu. Teplé vody tak budete mít vždy dostatečné množství.

Hledáte pohodlné, efektivní a přitom ekonomické řešení? Kontaktujte nás.

VITODENS 100 W Product Subgroup Image (XL).png

Vitodens 100-W

Nástěnný plynový kondenzační kotel s nerezovým výměníkem Inox-Radial, kompaktní rozměry: šířka pouze 400 mm.

VITODENS 111 W Product Subgroup Image (XL).png

Vitodens 111-W

Nástěnný plynový kondenzační kotel s výměníkem Inox-Radial z nerezové oceli, kompaktní rozměry.

Vitodens-222-W-thn-XL.png

Vitodens 222-W

Plynový kondenzační nástěnný kotel s nerezovým zásobníkem teplé vody, nominální tepelný výkon: 3,2 do 35 kW, objem zásobníku: 46 litrů, rodinný dům, poschoďové byty v bytovém domě, novostavba a modernizace.

Vitodens-200-W-B2HA-thn-XL.png

Vitodens 200-W

Plynový kondenzační nástěnný kotel: 3,2 do 150 kW, jako více-kotlové zařízení do 600 kW, kombinované zařízení: 5,2 až 35 kW, rodinné domy/dvojdomky/bytové domy, poschoďové byty v bytovém domě, podnikání, novostavba a modernizace.

Vitodens-300-W-thn-XL.png

Vitodens 300-W

Plynový kondenzační nástěnný kotel, 1,9 až 35 kW, rodinný dům/dvojdomek, poschoďové byty v bytovém domě, novostavba a modernizace.

Vitodens-222-F-thn-XL.png

Vitodens 222-F

Plynový kondenzační kompaktní kotel se zásobníkem popř. se zásobníkem s topnou spirálou, 3,2 až 35 kW, zásobník teplé vody: 100 popř. 130 litrů, rodinný dům/dvojdomek, poschoďové byty v bytovém domě, novostavba a modernizace.


Publikováno 12. 12. 2015 22:10
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Podlahové topení

Datum konání: 12. 12. 2015

JAK TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ TOPENÍ FUNGUJE?

Odborníci definují podlahové vytápění jako nízkoteplotní sálavý systém. Na rozdíl od klasických radiátorů využívá teplovodní podlahové vytápění nižších teplot (teplota podlahy by neměla překročit 29°C a teplota v trubkách 50°C, přičemž v radiátorech se používá voda teplá až 90°C) a velkou plochu s akumulační schopností, z níž sálá teplo do okolí.

Sálavé teplo vás ohřívá, i když teplota vzduchu v místnosti nedosáhla ani 18°C. Na dlažbě s teplotou 29°C neucítíte na bosých nohou nic. Nebude se vám zdát studená, protože neodvádí teplo z povrchu vašeho těla, ale ani teplá, protože není teplejší než vaše nohy.

 

PROČ JE TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ TOPENÍ ZDRAVĚJŠÍ?

Velká plocha vyzařování podlahy zajišťuje přirozené a mimořádně rovnoměrné šíření tepla. Prostory vytápěné teplovodním podlahovým vytápěním dosáhnou všeobecně při stejné teplotě sálání stejnou tepelnou pohodu, jako malé, vysoce zahřáté topné plochy se vyznačují větší teplotou vyzařování.

Proto lze při stejném pocitu příjemného tepla obvykle snížit u teplovodního podlahového vytápění teplotu vzduchu až o 2°C oproti běžným statickým topným plochám. V místnosti s podlahovým vytápěním budete mnohem méně vystaveni zvířenému prachu a nepocítíte ani nepříjemné účinky suchého vzduchu – tyto problémy jsou typické pro často přetápěné byty s klasickým ústředním vytápěním.

Teplo sálající z podlahy také vysouší stěny už nízko nad podlahou – výhodné do přízemních a suterénních místností a dále do místností vlhkých (koupelny). Vysoušením a rovnoměrným prohříváním místností lze zabránit vzniku plísní.

podlahové topení podlahové topení podlahové topení

 

 

S JAKOU VÝŠKOU PODLAHY JE NUTNÉ POČÍTAT PŘI REALIZACE TEPLOVODNÍHO PODLAHOVÉHO TOPENÍ?

Klasický teplovodní systém podlahového topení potřebuje pro celou výšku podlahy včetně podlahové krytiny cca. 15 cm, 8 cm je požadavek pro zalití trubky samonivelační anhydritovou podlahou, zbytek tvoří izolační část, tedy izolační podlahový polystyren. Pokud se investor rozhodne pro realizaci pasivního či nízkoenergetického rodinného domu, zvyšuje se výška podlahy úměrně zvýšení tepelné podlahové izolace. Pro rekonstrukce, které nemají možnost instalace standardního systému, nabízíme naše společnost systém PROFI DESKA + PROFI REFLEX 3000, který je možné instalovat již od 6 cm výšky podlahy.

S JAKOU VÝŠKOU PODLAHY JE NUTNÉ POČÍTAT PŘI REALIZACE TEPLOVODNÍHO PODLAHOVÉHO TOPENÍ?

Klasický teplovodní systém podlahového topení potřebuje pro celou výšku podlahy včetně podlahové krytiny cca. 15 cm, 8 cm je požadavek pro zalití trubky samonivelační anhydritovou podlahou, zbytek tvoří izolační část, tedy izolační podlahový polystyren. Pokud se investor rozhodne pro realizaci pasivního či nízkoenergetického rodinného domu, zvyšuje se výška podlahy úměrně zvýšení tepelné podlahové izolace. Pro rekonstrukce, které nemají možnost instalace standardního systému, nabízíme naše společnost systém PROFI DESKA + PROFI REFLEX 3000, který je možné instalovat již od 6 cm výšky podlahy.

Systém podlahového vytápění


Publikováno 12. 12. 2015 21:51
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Čištění rozvodů pitné vody

Datum konání: 12. 12. 2015

Čištění rozvodů pitné vody

Princip čištění rozvodů pitné vody je postaven na chemické reakci vodního kamene a oxidů železa s organickými kyselinami s přísadami za tvorby rozpustných solí. Tímto způsobem se usazeniny převedou do roztoku vody a ty se pak vypustí do kanalizace.

Pro čištění rozvodů pitné vody je nutné vytvořit uzavřený okruh, ve kterém jsou zapojena veškerá zařízení v okruhu rozvodů pitné vody. Čistící prostředek  BCG R13 je použitelný pro všechny běžně používané materiály, jako jsou ocel, hliník, měď, plast apod.

Před započetím čištění rozvodů pitné vody je třeba znát obsah čištěného potrubí tak, abychom mohli určit efektivní poměr namíchání čistící směsi. Pro lepší působení čistícího prostředku BCG R13 je vhodné zajistit zahřívání čistící směsi.

BCG R13
BCG R13
 
 

Čistící koncentrát BCG R13 k odstranění vápence, kotelního kamene a rzi ve vodních systémech.

Spolehlivá technika čištění BCG R 13: Chemické čištění vodních systémů k odstranění vápence, kotelního kamene a rzi je s pomocí BCG R 13 bezpečnou a rychlou metodou k obnovení plné funkčnosti systému.
BCG R 13 lze použít pro všechny vodní systémy pro čištění rozvodů, výměníků tepla, ohřívačů vody, bojlerů a průtokových ohřívačů, chladicích zařízení a chladicích věží, a to ze strany vody.

Oblast použití pro BCG R 13:

BCG R 13 se používá jako čistící prostředek v oběhovém procesu pro všechny vodní systémy, které jsou zvápenatělé a/nebo zrezivělé. BCG R 13 je vhodný pro většinu materiálů, jako je ocel, měď a mosaz a pro pozinkovaný materiál. BCG R 13 obsahuje vysoký podíl inhibitorů, které během čištění chrání materiál proti korozi. BCG R 13 je též vhodným prostředkem pro čištění čerpadel a ventilů. BCG R 13 je zvláště vhodný k čištění pozinkovaných chladicích věží bez přerušení provozu.

Vlastnosti

BCG R 13 je mírně pěnící kapalina mísitelná ve všech poměrech s vodou o hodnotě pH=0,5. BCG R 13 rozpouští rez, vápenec a kotelní kámen. Rychlost čištění se u ohřátého roztoku BCG R 13 zvyšuje. Teplota roztoku však nemá přesahovat 50°C.

Způsob aplikace:

BCG R 13 se může ředit až se 2 díly vody (1 díl BCG R 13: 2 dílům vody). Roztok necháme cirkulovat čištěným systémem. Hodnota pH zředěného roztoku je ?1. Během procesu čištění se BCG R 13 spotřebovává a hodnota pH stoupá. Při hodnotě pH 4,5 je BCG R 13 prakticky spotřebován. Při čištění ventilů, částí čerpadel aj. se díly vloží do 50%-ního roztoku BCG R 13.

Kontrola:

BCG R 13 se během procesu čištění "vyčerpává", což se projevuje tím, že hodnota ph stoupá. Pro kontrolu zbytkové účinnosti se používá pH-papírek pro rozsah hodnot 1 až 7. Pokud by se při kontrole ukázalo, že je roztok BCG R 13 vyčerpán - naměříte hodnotu pH 4,5 - ačkoli v systému ještě jsou zbytky krusty, musí se po vypuštění spotřebovaného roztoku použít čerstvý roztok. Po odloučení, popř. změknutí nánosů se spotřebovaný roztok odstraní. Před vypuštěním spotřebovaného roztoku do kanalizace musí být velmi silně zředěn vodou. Na závěr se vyčištěné zařízení několikrát propláchne dostatečným množstvím vody. Pro neutralizaci zbytků kyselin v systému se doporučuje přídavek 0,2%-ního roztoku sody do předposledního proplachu. Závěrečné propláchnutí se provádí jen vodou. Doporučuje se vyčištěné zařízení co nejrychleji opět naplnit vodou, aby se zabránilo korozi způsobené vzduchem.

Bezpečnostní list pro BCG R 13:

Dráždí oči a pokožku! Chraňte před dětmi! Zabraňte zasažení očí! Při zasažení očí je důkladně vypláchněte vodou a poraďte se s lékařem!

Likvidace:

Spotřebovaný roztok před vypuštěním do kanalizace musíte velmi silně zředit vodou.

Složení:

Kyselina amidosulfonová, přídavné látky chráněné obchodním tajemstvím.Více u nás v E-shopu

Publikováno 12. 12. 2015 12:23
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Vznik problémů systémů topenÍ

Datum konání: 12. 12. 2015

Vznik problémů v systémech topení, topná voda a její kvalita

 

V minulosti neměly systémy topení v rodinných domcích téměř žádné poruchy. Současné moderní systémy topení jsou však čím dál tím více složitější, zároveň i konstrukčně a materiálově odlišné. Samotížné systémy ze silnostěnných ocelových trubek jsou nahrazovány systémy topení s nuceným oběhem a rozvodem z měděných či plastových trubek. Nové systémy mají složitou elektronickou regulaci, akumulační nádrže, víceokruhová topení s různými parametry nastavení, mají i čtyři zdroje vytápění zapojené v jednom systému topení.

Silnostěnná otopná tělesa jsou nahrazena ocelovými deskovými tělesy nebo podlahovým topením z plastu, kotle na uhlí jsou nahrazeny plynovými nebo elektrickými kotli s velmi vysokým měrným výkonem. Klasické radiátorové ventily jsou nahrazeny ventily termostatickými s termostatickou hlavicí. Původní železné materiály jsou nahrazeny plasty, lehkými kovy, nerezem apod.

Na první pohled se zdá, že co je neměnné je teplonosní látka v systému, tj. napouštěcí a oběhová voda. Není tomu zcela tak, neboť studně a lokální vodovody jsou téměř nahrazeny centralizovaným rozvodem pitné vody. Tato voda pochází většinou z hlubokých vrtů, má obecně větší tvrdost, je následně upravována, a proto obsahuje volný chlor.

 

Jak u nových nucených tak starých samotížných systémů topení probíhají stejné chemické procesy vyznačující se tvorbou vodního kamene a korozí. Vliv koroze u starých samotížných systémů topení se projevoval z důvodu větší síly používaných materiálů s delším časovým odstupem. Dříve se u celoocelových soustav vodní kámen tvořil stejnoměrně na celé vnitřní ploše topení, dnes se přednostně usazuje na tepelném výměníku plynového kotle a až následně na zbývajících kovových částech systému. Vzhledem k velkým dimenzím samotížných systémů topení vznikající kaly měli prostor kam se ukládat, jak v kotlích, tak tělesech a rourách.

U nových systémů bez sedimentačních prostorů i malé množství kalů dělá problémy. Ucpávají se regulační ventily, oběhové čerpadla a tepelné výměníky plynových kotlů. U nových soustav, kde je použita řada materiálů s rozdílnou elektropozitivitou (železo, měď, hliník ...) se vyskytuje elektrochemická koroze, což u starých systémů bylo zanedbatelné.

Možné příčiny poruch teplovodních soustav

Vliv kvality projektu topného systému je stejně závažný jako vliv kvality použité vody či materiálů. Nedostatečný tok teplonosného média vede k přehřívání kotlového tělesa stejně jako předimenzování výkonu kotle. Stejný účinek má i špatně navrhnutý systém regulace. Naopak vysoké rychlosti proudění vedou ke korozně eroznímu napadení. Nedostatečná velkost expanzní nádoby přímo souvisí s možností koroze topného systému.

Instalace a uvádění do provozu

Zdánlivě nepodstatné změny oproti projektu při realizaci můžou vést ke stavu, že topný systém je poruchový. Kvalita spojů, postupy při sváření a pájení, výplach a první zátop jsou základním kamenem pro spokojenost uživatele. V rámci šetření nákladů provádět instalaci topného systému s lidmi bez odborné způsobilosti je netolerovatelným rizikem.

Použité materiály a zařízení

Tento problém se v podstatě odvíjí od projektu topného systému. Projektant by se měl bránit řešení, kde výsledkem je materiálově smíšený systém, např. měděné potrubí, hliníkové radiátory, ocelový kotel. Takový systém v praktickém životě nelze proti různým typům koroze ochránit. Vždy se vyplatí používat materiály s odpovídající certifikací. Platí to i pro pomocné materiály jako jsou těsnění, tavidla a pájky. Častou příčinou celkové koroze topného systému je použití plastových trubek bez kyslíkové bariéry pro podlahové topení.

Kvalita oběhové vody

Kvalita oběhové vody je směrodatná pro dlouhodobý bezporuchový chod topného systému. Vlastnosti použitých vod jako teplonosného média jsou odlišné v závislosti na lokalitě vrtu a zdrojů. Je nutné si uvědomit, že voda, která ve všech parametrech odpovídá kvalitě pitné, bez úpravy většinou nevyhovuje pro topné soustavy. Pro topné systémy je důležité znát parametry jako je tvrdost, solnost, kyselost a obsah rozpuštěných plynů ve vodě. 
Tvrdost vody určuje obsažené množství Ca2+ a Mg2+ solí, které změnou rozpustnosti při provozních podmínkách tvoří prakticky nerozpustné uhličitany. Vodní kámen se vylučuje převážně na výměníkové ploše plynového kotle a svoje negativní účinky vykonává následujícím mechanizmem. Na začátku vytváří kompaktní tepelně izolační vrstvu. Ta snižuje celkový výkon kotle a rovněž dochází k místnímu přehřátí výměníku. Vlivem nestejnoměrné dilatace v místě přehřátí se poruší kompaktnost vrstvy. Odloupnuté kusy vodního kamene se dostanou do oběhové vody a postupně ucpávají jak kotel, tak regulační ventily. Během tvorby vodního kamene se uvolňuje kysličník uhličitý, který způsobuje zavzdušnění systému a za příznivých podmínek i plošnou korozi. Navíc je nutné doplnit chybějící vodu, která je převážně neupravená a opětně zanáší do systému nežádoucí vlivy.

Solností se vyjadřuje součet všech rozpuštěných solí v dané vodě. V praxi se jedná o kationty Na+, K+, Fe2+ a anionty Cl- a SO42-. Pro podporu korozních dějů topné soustavy jsou nebezpečné ionty Fe2+, Cl- a SO42-. Solnost vody je přímo úměrná jeho elektrické vodivosti. Vysoká solnost vody napomáhá elektrolytické korozi a to zejména při použití různých druhů kovů (měď, železo).

Významným kritériem pro korozní chování systému je jeho kyselost - pH. Z důvodu minimalizace korozní účinnosti vody by hodnota pH měla odpovídat použitým materiálům. Je nutné si uvědomit například, že pH vyhovující pro ocel nevyhovuje pro hliník a naopak.
Obsah rozpuštěných plynů ve vodě závisí na její teplotě a tlaku plynů. U topné vody mluvíme o rozpuštěném vzduchu obsahující zejména N2, O2 a CO2. Dusík z pohledu chemického režimu je nezávadný, z provozního hlediska však působí nepříznivě, snižuje tepelní kapacitu vody, zvyšuje kompresní práci a vyvolává kavitační hluk. Kyslík a kysličník uhličitý působí korozně a je třeba je z vody odstraňovat. Převážnou většinu rozpuštěných plynů je možno z topného systému odstranit odvzdušněním. Není ovšem možno z oběhové vody plyny odstranit bezezbytku. Při správném odvzdušnění se jedná se o relativně malé množství plynů jehož účinky nemají zásadní vliv na dlouhodobou životnost a spolehlivost topného systému. 
Zbytkový kyslík a kysličník uhličitý se spotřebuje při korozních reakcí a následně se koroze zastaví. Největším nebezpečím je opakované vniknutí kyslíku do systému. V praxi je tato skutečnost nejčastější příčinou koroze topného systému. Důvodem může být netěsnost systému, nevhodné parametry expanzní nádoby, kvalita těsnících elementů a použitých plastových prvků. Připomínám, že např. podlahové topení zhotovené z plastového potrubí s kyslíkovou barierou odpovídající normě netvoří 100 % zábranu proti difusi kyslíku. V tomto případě dochází k opakovanému vniknutí kyslíku do systému a nedojde k samovolnému zastavení korozních procesů. Zde je nutné opakovaně používat přípravky, které předmětný kyslík vážou.

Zásady pro uvedení do provozu a provozování teplovodní topné soustavy

U moderních teplovodních soustav se nedostatečná péče o kvalitu napouštěcí a oběhové vody, či montáž, zprovoznění a vlastního provozu projeví rychle a zcela zřetelně. Cílem tohoto příspěvku je upozornit na zásady, které s touto problematikou souvisí.

1) Kvalita napouštěcí a oběhové vody

Platná norma zabývající se kvalitou vody ČSN 07 7401 je závazná pro teplovodní systémy do 115oC o jmenovitém výkonu vyšším než 60 kW. Voda dle předmětné normy zcela vyhovuje i pro systémy s nižším výkonem. Úprava vody v normou daném rozsahu u malých soustav (byty, rodinné domky) ovšem není v praxi reálná. Je účelné postupovat podle následujícího doporučení:

* používat vodu s tvrdostí nepřesahující 5,6 0N a s vodivostí do 0,5 mS/cm
* pH oběhové vody nastavit v návaznosti na korozní odolnost použitého materiálu
Koroze oceli:
- při pH nad 8,5 vyhovující
- při pH nad 10 je zanedbatelná
Koroze mědi:
- při pH nad 10 je značná
- při pH při 8,5 až 9 přiměřená
Koroze hliníku:
- při pH nad 7,5 je značná
- při pH 6,5 až 7,5 je přijatelná
* při použití pitné vody dávkovat chemikálie proti korozi a stabilizaci tvrdosti vody
* u materiálově smíšených otopných soustav (ocel, měď, hliník) dávkovat chemikálie, které jsou speciálně určené pro předmětný systém
* minimálně jednou ročně (před topnou sezónou) kontrolovat obsah chemikálií a dle potřeby je doplnit

2) Výplach nového topného systému

Norma ČSN 06 0310 o projektování a montáži ústředního vytápění dle článku 132 předepisuje propláchnutí zařízení před vyzkoušením a uvedením do provozu. Smyslem této povinnosti je odstranit nežádoucí nečistoty z otopné soustavy. Jedná se zejména o mechanické nečistoty, tuky a oleje, zbytkové produkty po sváření a pájení. Přesný postup norma neřeší a proto doporučujeme:

* pokud je možné pro výplach používat změkčenou vodu (max. 5,6 N0), pitná voda bez úpravy je použitelná rovněž
* do plnící vody dávkovat dle návodu použití vhodný nepěnící odmašťovací prostředek pro odstranění tuků a olejů (samotná voda studená či teplá oleje a    tuky neodstraní)
* nastavit maximální průtok oběhové vody (otevřené regulační ventily, max. výkon čerpadla)
* topný systém ohřát polovičním výkonem kotle cca na 60oC (pomalý náběh teploty dodržet zejména když je použita nezměkčená voda pro minimalizaci tvorby vodního kamene)
* po ohřátí vody systém provozovat cca 1/2 hodiny
* po zchladnutí systému na cca 40oC výplachovou vodu vypustit, při dodržení příslušných předpisů o odpadních vodách
* vyčistit filtry od mechanických nečistot
* bez prodlení přistoupit k naplnění soustavy trvalou náplní

3) Nastavení parametrů tlakové expanzní nádoby

Zvolený objem a tlakové parametry expanzní nádoby jsou důležité pro dlouhodobý bezporuchový provoz otopné soustavy. Potřebný objem tlakové expanzní nádoby se stanoví dle ČSN 06 0830. Nedostatečný objem a nevyhovující tlakové poměry expanzní nádoby vedou k opakovanému zavzdušnění a korozi otopné soustavy. Správný objem expanzní nádoby by měl zaručit projektant otopného systému. Montážní firmě doporučujeme nastavit tlakové parametry následovně. Tyto parametry by uživatel měl kontrolovat 1x ročně.

Přetlak plynu (Pn) v expanzní nádobě

* při nastavování přetlaku plynu musí být expanzní nádoba bez vody
* tlak Pn má být o 0,2 bary vyšší než je statická výška vodního sloupce (Pst) topného systému
(svislá vzdálenost mezi expanzní nádobou a nejvyšším bodem otopné soustavy -1m = 0,1bar)

Nastavení tlaku plnící vody (Pf)

* otevřením všech regulačních ventilů umožnit bezproblémové naplnění soustavy
* tlak plnící vody Pf má být o 0,3 až 0,5 barů vyšší než je tlak plynu (Pn) v expanzní nádobě. Plnící tlak vody se kontroluje za studena manometrem na vodní straně po odvzdušnění.

Nastavení pojistného tlaku (Psv)

* - pojistný tlak Psv by měl být o 0,5 barů vyšší než je provozní tlak (Pe) systému vyhřátého na provozní maximum. To platí, když pojistný tlak Psv ≤ 5 barů. Je-li Psv > 5 barů pak platí, že Pe ≤ 0,9 Psv.

4) Odvzdušnění topné soustavy

Odvzdušňování je proces, který opakujeme při plnění, zprovoznění a vlastním provozování topné soustavy. Doporučujeme držet se následujících zásad:

* při plnění topné soustavy provádět odvzdušnění průběžně
* konečné odvzdušnění provádět při maximální provozní teplotě oběhové vody
* odvzdušnění provádět po cca 5 minutovém klidovém stavu oběhového čerpadla na všech odvzdušňovacích místech topné soustavy
* odvzdušnění opakovat po několikadenním provozu

5) Zprovoznění teplovodní soustavy

Systém se naplní trvalou náplní (upravenou vodou dle bodu 1) a po úspěšné zkoušce těsnosti je možno přistoupit k zprovoznění otopné soustavy. Držíme se následních zásad:

* první zátop provést pomalým náběhem výkonu kotle
* odvzdušnění provádět dle výše uvedeného bodu
* provést provozní zkoušky v rozsahu dohodnutém mezi investorem a realizátorem

6) Provoz topné soustavy

První sezóna provozu se zpravidla spojí s topnou zkouškou a se zregulováním celé soustavy. Doporučujeme se držet následujících zásad:

* kontrolovat těsnost topného systému, závady neřešit doplňováním ztrátové vody
* kontrolovat stav zanesení filtrů a dle potřeby filtry vyčistit
* systém vypouštět jen v případě nutných oprav a ponechat nenaplněný jen co nejkratší dobu
* při nebezpečí zamrznutí systému problém řešit použitím nemrznoucí směsi a ne vypouštěním soustavy
* pravidelně kontrolovat a udržovat jednotlivé prvky (čerpadlo, kotel, regulační prvky, expanzní nádoba) dle příslušného návodu k použití
* při zahájení každé topné sezóny kontrolovat kvalitu oběhové vody a dle potřeby doplnit příslušné chemické prostředky


Technické možnosti a chemie pro ochranu teplovodních topných soustav. Působení tvrdé neupravené vody a související korozní procesy na topnou soustavu jsou všeobecně známé. Proto existuje řada výrobců "topenářské chemie a zařízení" pro úpravu napájecí a oběhové vody, protikorozní ochranu a čištění již zanesených topných soustav. 

Korado jako výrobce otopných těles není oprávněn doporučit konkrétní prostředek. Za jejich výběr, způsob aplikace, technický účinek jako i garanci zodpovídají společně výrobce a uživatel.
Při volbě "topenářské chemie" je nutné postupovat velice obezřetně, nejlépe po dohodě s výrobcem. Jen při znalosti tvrdosti a agresivity napouštěcí vody, materiálového složení topné soustavy (ocel, litina, měď, plast, hliník a jejich různé kombinace), typu topného systému (samotíž, nucený oběh s expanzní nádobou, podlahové topení) je možné provést odborný výběr. Neméně důležité je dodržet počáteční dávkování, dále doplňování "topenářské chemie" během provozu. Profesionální výrobek by měl být dodán s metodikou pro stanovení jeho aktuální koncentrace v oběhové vodě.

Další možnosti úpravy vody na katexovém iontoměniči, či odsolování pomocí reverzní osmózy z ekonomických důvodů u malých soustav nepřichází v úvahu. Ze stejných důvodů fyzikální úprava vody pro malé topné soustavy se zužuje jen na magnetickou úpravu, která zamezuje jen tvorbě vodního kamene.

Častou otázkou je jak "topenářkou chemii" dostat do systému. Kromě vynalézavosti montážních firem a provozovatelů existují profesionální průtočné nádoby na dávkování chemikálií, nebo tlakové pumpičky pro doplňování během provozu.


Publikováno 12. 12. 2015 12:16
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

RADY - TIPY - NOVINKY

Datum konání: 12. 12. 2015

ČIŠTĚNÍ ODPADU

Kdy je vhodné mechanické a kdy strojní čištění odpadů a kanalizace?

 

Specializované firmy disponují mechanickými i strojními prostředky, které rychle vyřeší svízelnou a nepříjemnou situaci, kterou neprůchodné odpadní trubky určitě jsou. Pomohou při čištění odpadů, potrubí, jímek, nádrží, vpustí a veškěré další kanalizace, až po čištění stok velkých průměrů.

 
Vybavení pro čištění odpadů
Vybavení pro čištění odpadů

Mechanické čištění

U běžných domácích patálií s odpady, jako je ucpaný záchod, stoupačka či kuchyňský odpad, vystačí přivolaný profesionál s mechanickými postupy. Obvykle pomůže dlouhá, ale poměrně tenká ocelová pružina. Aby pronikla daleko do potrubí, musí se s ní energicky otáčet. Ručně je to poměrně namáhavé, proto se někdy používá elektromotor s mechanickou spojkou. Zakončení pružiny tvoří nasazená naváděcí hlava, případně čistící nástroj (škrabák nebo vrták). Pokud je překážkou měkká ucpávka, tento nástroj naruší povrch a usnadní její odstranění. Nefunkční část potrubí se opět zprůchodní. Takový zákrok vyřeší svízelnou situaci tam, kam bychom se těžko dostávali s objemnějším zařízením na strojní čištění. 

Toto jednoduché mechanické zařízení s pružinou není příliš nákladné a dá se snadno přenášet. Dá se s ním pracovat i v malých místnostech. Při opatrné manipulaci se vše zvládne bez velkého znečištění prostoru. Nejde ale bohužel o kompletní vyčištění potrubí.

Když je třeba důkladnější zákrok

Pokud se v potrubí nahromadily tuhé usazeniny, písek, štěrk, kameny, zemina, stavební suť apod., pomůžou pouze razantnější metody. Ty je třeba zvolit i tam, kde jde o zanesení ležatých rozvodů. Lze využít běžný čistící vůz, u kterého se používá na proplach trubek voda z hydrantu. Spotřeba vody je pochopitelně dost vysoká. Další možností je speciální vůz, kdy se voda a kal či splašky nasávají do cisterny vozu. Po odfiltrování zůstane voda natolik čistá, že ji lze vehnat zpátky do potrubí a použít na čištění. Znamená to značnou úsporu, jde vlastně o recyklaci.
 
TIP – Plánujete rekonstrukci nebo nákup materiálu? Ušetřete až 30% díky službě Poptávka, která je zcela zdarma. VÍCE INFORMACÍ
Tlaková voda
Tlaková voda

Vysokotlaké čištění

Pracuje se s vodním paprskem. Součástí vysokotlaké čistící soupravy je vodní čerpadlo o vysokém výkonu. Tlaková voda se dostává z hadice několika tryskami.Když proud směřuje dozadu, hlavice je tlačena velkou silou do potrubí a táhne za sebou hadici. Proud směřující dopředu sráží nečistoty a velké množství přiváděné vody je odplaví. Energie vody je obrovská, uvolní i zatvrdlé usazeniny. Nakonec se hadice ručně vytáhne. Přitom s sebou stáhne i zbývající nečistoty. Tento postup vám odborníci doporučí například tam, kde kvůli průměru či stavu potrubí nelze použít frézování.

Frézování kanalizace

Speciální fréza s vhodnou hlavicí oddělí tvrdé usazeniny postupně, po vrstvách. Ty je pak nutné z potrubí důkladně vyplavit nebo odsát. Jde o kvalifikovanou práci, která vyžaduje zručnost a zkušennosti. Výsledkem je ale dokonale vyčištěné a průchodné potrubí, které bude zase hezkých pár let sloužit tak, jak se od něj očekává.

Publikováno 12. 12. 2015 11:51
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Nové webové stránky

Datum konání: 1. 8. 2014

Nově spuštěné webové stránky


Autor: webmaster Publikováno 4. 7. 2014 10:17


 

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.