Vybavení pro čištění odpadů
Mechanické čištění
U běžných domácích patálií s odpady, jako je ucpaný záchod, stoupačka či kuchyňský odpad, vystačí přivolaný profesionál s mechanickými postupy. Obvykle pomůže dlouhá, ale poměrně tenká ocelová pružina. Aby pronikla daleko do potrubí, musí se s ní energicky otáčet. Ručně je to poměrně namáhavé, proto se někdy používá elektromotor s mechanickou spojkou. Zakončení pružiny tvoří nasazená naváděcí hlava, případně čistící nástroj (škrabák nebo vrták). Pokud je překážkou měkká ucpávka, tento nástroj naruší povrch a usnadní její odstranění. Nefunkční část potrubí se opět zprůchodní. Takový zákrok vyřeší svízelnou situaci tam, kam bychom se těžko dostávali s objemnějším zařízením na strojní čištění.
Toto jednoduché mechanické zařízení s pružinou není příliš nákladné a dá se snadno přenášet. Dá se s ním pracovat i v malých místnostech. Při opatrné manipulaci se vše zvládne bez velkého znečištění prostoru. Nejde ale bohužel o kompletní vyčištění potrubí.
Když je třeba důkladnější zákrok
Pokud se v potrubí nahromadily tuhé usazeniny, písek, štěrk, kameny, zemina, stavební suť apod., pomůžou pouze razantnější metody. Ty je třeba zvolit i tam, kde jde o zanesení ležatých rozvodů. Lze využít běžný čistící vůz, u kterého se používá na proplach trubek voda z hydrantu. Spotřeba vody je pochopitelně dost vysoká. Další možností je speciální vůz, kdy se voda a kal či splašky nasávají do cisterny vozu. Po odfiltrování zůstane voda natolik čistá, že ji lze vehnat zpátky do potrubí a použít na čištění. Znamená to značnou úsporu, jde vlastně o recyklaci.
Přidat komentář